Pravidla podvodního rugby

Přehled základních pravidel

Podvodní rugby je fyzicky náročný sport hraný ve 3D prostoru pod hladinou bazénu. Minimální hloubka jsou 3 metry, maximální 5 metrů. Hru tvoří dvě družstva o 6 hráčích, hráči jsou od sebe rozlišení barvou plavek a čepiček (modrá x bílá). Každý hráč je dále vybaven základní potápěčskou výstrojí – maskou, šnorchlem a ploutvemi. Cílem hry je umístit míč do soupeřovi branky. Branky mají podobu kovových košů a leží na dně bazénu. Míč je naplněn slanou vodou. Díky rozdílné hustotě tak v chlorované vodě klesá ke dnu a lze s ním nahrávat. Za průběh každého zápasu zodpovídají nejméně tři rozhodčí. Jeden z nich sleduje hru na povrchu a dva s potápěčským vybavením přímo pod vodou. Rozhodčí se zviditelňují použitím zvukových a vizuálních signálů. K tomuto slouží i tzv. signalizační zařízení, které ovládají.

Míč a branky: Ke hře se používá míč naplněný slanou vodou tak, aby klesal ke dnu rychlostí 1 – 1,2 m/sec. Obvod míče je rozdílný pro muže a pro ženy. Ženy hrají s míčem menšího obvodu. Míč je buď bíločerný nebo červený, aby byl ve vodě dobře vidět.

Vybavení: Hráč je vybaven ploutvemi, šnorchlem a potápěčskou maskou.

Hráči: Hráč má na sobě plavky v barvě týmu (tmavá x bílá) a čepičku s chrániči uší a číslem hráče. Dále mezi povinnou výbavu, ke které patří pásky na zápěstí v barvě týmu, které napomáhají identifikaci hráčů při hře.

Zápas: Tým tvoří max. 15 hráčů. Šest hráčů ve vodě, šest hráčů na střídačce a 3 náhradníci. Základní šestici tvoří 2 brankáři, 2 obránci, 2 útočníci. Hráči stejného postu mají za úkol sledovat nejen hru, ale i sebe samé. Jeden z nich je vždy pod vodou. V pravidelných intervalech se tak ve hře střídají.

Časté otázky a odpovědi

Takže hrajete vodní pólo? Nikoliv. Vodní pólo a podvodní ragby jsou dva odlišné sporty. A aby toho nebylo málo, existuje ještě podvodní hokej! Všichni hráči těchto sportů mají velmi dobrou fyzickou kondici a jsou na našich trénincích též vítáni.

Jak dlouho vydržíš pod vodou? Není důležité jak dlouho. Jestli 20 sekund nebo 2 minuty. Důležitá se souhra s hráčem na stejném postu (intervalové střídání) a práce odvedená pod vodou. Hráč, který vydrží pod vodou 20 sekund, ale odvede svoji práci je mnohem platnější než hráč, který bude 2 minuty někde v koutku bazénu. Reálně během hry jsme pod vodou v plném zápalu 10–20 sekund, když všechno jde tak, jak má.

Jak se dole udržíš, to máte kolem pasu závaží? Závaží nepotřebujeme. Stejně tak, jako ho nepotřebuješ ani ty. Přijď a my ti ukážeme, že dokážeš být také tím pravým „podvodníkem“ a na dně se udržíš svépomocí.

  • A stalo se někdy, že se někdo topil? Pud sebezáchovy je vždy silnější. A když už náhodou, tak nás někdo vytáhne.

Dost drsný, co zranění? Není to tak strašný, díky vodě je spousta nárazů tlumená. Občasně dochází spíše k naražení či „otočení“ prstů. Nejhorším úrazem je prasknutí ušního bubínku. Nevzpomínáme, ani kdy se stalo naposledy. A modřiny mezi zranění nepočítáme.


Přidáno: 1. 1. 2020

Zpět na všechny novinky